Hızlı İletişim: +90 216 463 0108

Bakteriyel Yangın Söndürücü

 

 

Micro-Blaze Out A ve B tipi yangınlarda, ateş üçgenini (ısı, oksijen ve yangına sebep olan maddeler) tamamen ortadan kaldırır. Özellikle her türlü hidrokarbon (dizel yakıtı, gazoline, motor yağları,benzin, BTEX kontaminasyon, MTBE, glikol, anti friz bileşikleri, AFFF deşarjları, petrol türevleri, aseton, tolsen ve diğer organik bileşikler), gıda yağ, boya ve selülöz türevli yangınlarda oldukca etkin mikroorganizmalardan ve biyolojik aktivatörlerden oluşan, çevre dostu olan bir yangın söndürme ürünüdür.

Micro Blaze Out içinde bulunan mikroorganizmaların (non patojenik, doğal Bacillus Subtilis ve diğer gram pozitif bakteriler, sporlar, nutrientler) yangına daha etkin mühadale etmesi için yüzey aktif direnç kırıcı doğal katkı malzemeleri içermektedir. Aslında bu mikroorganizmalar, topraklarda ve sulak yerlerde zaten bulunan ekosistemin parçasıdır. Yangınlara hızlı ve etkin müdahale ederek ortamdaki hidrokarbon ve diğer organik atıkları zararsızca CO2 ve suya dönüştürmek için geliştirilmiştir. Orman yangınlarında %0,5 oranında suya eklendiğinde yangını söndürmesinin yanı sıra, mikroorganizmaların mevcut bulunduğu alanlarda tekrar alev flashbacklerini engeller. Hem A sınıfı hem de B sınıfı yangınlar için onaylıdır. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA)'nın Ulusal Acil Durum Planı (NCP) içinde listelenmiş olan söndürücü köpük Micro-Blaze tarafından formüle edilmiştir.

Benzersiz formülü yangını hızlıca söndürebilmek amacı ile yanan malzemenin içine nüfuz ederek onu soğutur. Micro-Blaze Out köpük tabakasını uygulamadan sonra karıştırmak, onun yangın söndürme etkinliğinde bir fark yaratmaz.

Hızlı nüfuz eden Micro-Blaze Out, tüm A sınıfı ve B sınıfı yangın durumunda kullanılır:
·Patentli Bakteriyel Yangın Müdahale Ajanıdır.
·Toksinsiz, %100 Geri dönüşümü olan doğal ayrışabilir içeriklidir.
·A sınıfı ve B sınıfı yangınlarda U/L onaylıdır.
·Malzemenin hızlıca içine nüfuz ederek soğutur.
·Mevcut her türlü köpük oranlama, karıştırma ve nakil sistemi ile uyumludur.

 

Micro Blaze Out Köpük Tabakası
Micro Blaze Out'un benzersiz özelliği önce yangını boğmak ve kontrol altına almanın yanında, suyun alt tabakasına işler. Oluşan köpük tabakasını karıştırmak, yangın söndürme kabiliyetini etkilemez.
Diğer Yangın Köpükleri
Yanmakta olan hidrokarbonların üstündeki köpük bariyerlerinde oluşan boşluklar yeniden alevlenme veya flashbacklere yol açar.

 

Etkinliği:
121 dönüm alan içinde bulunan, 14m yüksekliğinde 14m genişliğinde, 28m uzunluğundaki sıralarda ve 14m'lik koridorlarda yerleştirilmiş kullanılmış oto lastik tepelerinin yangınında: 1150 litre orman yangın köpüğü ve 400 litre AFFF kullanılmış ve 19 saat boyunca yangın söndürelememişti. %0.5 oranında 200 litre Micro-Blaze Out ile 40 ton su kullanılarak yangın 2 saat içinde söndürülmüştür.

 

Nakliye ve Yerleştirme
NATO Lojistik Standartlarındadır

 

 

Yangın Söndürücü Özellikleri

 

Micro-Blaze Out bakteri, surfaktant ve nutrientlerin bir karışımıdır. Mevcut bakteri, bacillus sporları olan mikroorganizmadır ve doğal olarak toprakta bulunur. Çoğunlukla ticari/endüstriyel bölgelerde rastlanan hidrokarbon kontaminantlarına yakınlıklarından dolayı seçilirler. Seçilen tür, bu kontaminantları son derece agresif bir şekilde biodegrade (bakterilerle ayrılabilen) edebilmek için doğal seleksiyon metodu ile elde edilir. Optimum şartlarda, her 20 dakikada bir nüfusları katlanacaktır. Bunlar doğal ve non-patojenik bakterilerdir. Ortamda ihtiyaç duydukları gerekli maddeler (su, oksijen ve organik atıklar) mevcut oldukça, atıkları sindirmeye devam ederler. Ayrışmalarının sonunda zararsız yan ürünler olarak Co2, su ve bir miktar organik tuz kalıntısı bırakırlar. Diğer yandan surfaktantlar, yüzey gerilimini kırarak suyu daha "ıslak" hale getirirler. Hidrokarbon bazlı bileşikler, bakterilerin daha etkili şekilde sindirilebilmesi amacıyla daha basit moleküllere çevirerek, emülsiyon yapar. Nutrientler ise, diğer bilinen adıyla biokatalizörler, bizim vitaminlerimiz gibi, bakterilerin büyümesine ve üremesine yardımcı olan maddelerden oluşur.

Klasik yangın söndürücü köpük ürünleri ile aynı şekilde uygulanır. A sınıfı yangınlarda % 0,5 - %1 ve B sınıfı yangınlarda %1 - % 3 arası gibi düşük yoğunlukta bile kullanıldığında, etkili olduğu ispatlanmıştır. Konvensiyonel AFFF köpüklerine göre 1/3 oranında kullanılır. Kesinlikle doğaya zarar vermez. Hidrokarbon molekülleri yoğun olan yangınlarda, başlangıçta bir köpük tabakası şeklinde bir örtüyle yangının şiddetini yumuşatır, sonrasında yangının alt tabakasına tamamen nüfuz eden patentli surfaktantların benzersiz özelliği ile moleküllerin yanıcı özelliğini ortadan kaldırır.

·Beyaz, opak ve kokulu sıvı formüllü
·A sınıfı ve B sınıfı yangın söndürücü ajan olarak U/L onaylı
·B sınıfı yangınlarda hidrokarbon moleküllerini ortadan kaldırır.
·NFPA-18 standartlarına göre suya eklenen katkı maddesi, hızlı ve etkin yangın kontrolü ve duman azaltıcı köpük olarak test edilmiştir.
·Bakteriler 4,5 - 11,5 pH aralığında etkindirler.
·Yüzey gerilimi (örnek 23 C' de ) : 27,0 dynes/cm
·Kinematik Viskozite: 9,5 cst
·Bakteri sayısı 1 litrede 70 milyar patojen olmayan, toksinsiz bakteri kültürleri
·Suda tamamen homojen karışabilen
·Orijinal ambalajında 10 yıldan fazla raf ömrüne sahip
·Oldukça yüksek bir yoğunluğuyla nakliyat ve lojistikte kolaylık sağlar. Suya karıştığı anda kullanıma 5 dakika içinde hazırdır. Bu şekilde nakliyat masraflarında tasarruf sağlar.
·Temiz destek tanklarında önceden karıştırılabilir, kullanıma hazır bir şekilde 12 aya kadar bekleyebilir.
·Mevcut tüm köpük oranlama ve nakil sistemlerine uygundur.
·Non-korosif; kauçuk, pirinç veya metal valflarına zarar vermez.
·Her türlü meme/vana/edüktör ve araç üstü oranlayıcı sistemine uygundur. Hava aspirasyonlu bir meme sistemi tavsiye edilir..
·Deniz suyu ile karıştırıldığında etkisini kaybetmez.
·Patlayıcı buharlaşmayı ortadan kaldırır (LEL).
·Toksik değildir (fluorosurfaktant ve butil karbon gibi maddeler içermez)
·Bakteriler kesinlikle beton, ahşap ve asfalta zarar vermez.
·Doğal yaşama kesinlikle zarar vermez, hatta yanan toprak bölgelerde bitkilere besin olur.