Hızlı İletişim: +90 216 463 0108

Portatif Şarapnel Yakalayıcı

 

 

 

 

 

 

Mobil Şarapnel Yakalayıcı, kısa bir süre içinde taşınabilir ve olay mahalinde hızlıca kurulabilir bir sistemdir. Bu ürünün hedef kitlesi bomba imha ekipleri, polis, asker, sivil savunma ve itfaiye birlikleridir.

Kullanımı oldukca basit olan sistemin çalışabilmesi için gerekli olan sadece su ve yüksek kapasiteli hidrojel tozudur. Bomba tehlikesi tespit edildiğinde güvenli bölge oluşturulmalı ve teknik ekip gelene kadar geçen süre içinde bombanın çevresine ya da öncelikli olarak korunmak istenen bölgeye gelebilecek hasarı engellemek için bombanın korunması gereken yüzünün önüne yerleştirilerek suyla doldurulması gereklidir. Suyla doldurulduğunda yaklaşık 15 dakika içerisinde hidrojel katılaşır. Hidrojel tozu kendi ağırlığının 400 katı kadar sıvı emer ve yüksek patlama ve şarapnel parçalarını emme gücüne ulaşır.

Mobil şarapnel tuzağının özellikleri:
- şok dalgasını emme,
- patlayıcının şarapnel parçalarının çevreye yayılmasına engel olur,
- patlama sırasında içinde saplanan şarapneller yada mermi çekirdekleri torbanın şeklini bozmaz

 

Mobil Şarapnel Tuzağının toplanması işlemi yerleştirilmesi kadar kolaydır. Eğer gelen uzman ekipler patlayıcıyı etkisiz hale getirirlerse kurulan tuzağın sökülmesi ve taşınması için gerekli olan sofra tuzudur. Tuzağın içerisinde bulunan hidrojelin sıvılaşması için içerisine tuz eklenir ve kimyasal olarak reaksiyona geçen sıvı hidrojel boşaltılır. Daha sonra kullanılmak için yüksek emici güce sahip olan hidrojel tozu eklenir. Ürünün toplam ağırlığı yaklaşık 40 kgdır.

 

Finlandiya Ordu Test Sonuçları:
500 g PENO, çelik parçacıkları ve 81mm havan mermisi tamamen durdu.
308 kalibre mermileri durdu.

İsveç Silahlı Kuvvetleri Test Sonuçları:
155mm top mermisi (27kg= 20kg demir + 7 kg TNT)
Patlayıcıdan 1m uzaklığa yerleştirilmiştir. 5m çapındaki alanda yerleştirilen test ölçüm panellerinde hiç bir tesir tespit edilmedi.